20250421 143844

Mura Tour

Po3 Project Logo Slovenia Croatia Bilingual(1)

Projekt sofinanciran iz sredstev Evropskega sklada za regionalni razvoj v okviru Interreg programa Slovenija – Hrvaška

Partnerji v projektu:

  • Občina Domašinec
  • Društvo čolnarjev Dokležovje
  • Eko udruga Murščak Domašinec

Trajanje projekta: 9 mesecev  

Projekt MuraTour sestavljajo trije projektni partnerji iz Slovenije in Hrvaške. Vodilni partner projekta je Občina Domašinec, ostala partnerja projekta pa sta Društvo čolnarjev Dokležovje in Ekološko društvo Murščak. Med pripravo tega predloga projekta je bila dogovorjena struktura partnerstva, da bi se projekta  lotili čim bolj konkretno, kvalitetno in na koncu kar se da uspešno. Glede na navedeno je za vodilnega partnerja bila izbrana Občina Domašinec, predvsem iz razloga, ker že imajo  znanje in izkušnje pri izvajanju projektov, sofinanciranih iz državnih in/ali EU sredstev. Sodelovanje Občine na projektu v vlogi vodilnega partnerja bodo zagotovo prispevale k uspešni koordinaciji in izvajanje projektnih aktivnosti. Zagotoviti strokovno podporo pri izvedbi projekta Občini Domašinec bo tudi regijski koordinator Javnega zavoda REDEA. Gre za ustanovo, ki ima izredno veliko izkušnje pri pripravi in izvajanju projektov, financiranih s sredstvi EU, ter znanje, pridobljeno s projekti zagotovo bo zelo koristilo uspehu tega projekta. Drugi projektni partnerji imajo izkušnje s praktične aktivnosti, torej aktivnosti na terenu, ki bodo zelo pomembne za izvedbo. Sodelovanje projektnega partnerja – Društva čolnarjev Dokležovje – je velikega pomena, saj imajo dolgoletno tradicijo (od leta 2005) pri razvoju in izvajanju ponudbe rečnega turizma. O resnosti in predanosti tega društva govori tudi dejstvo, da imajo okoli 30 stalnih članov, ki redno sodelujejo pri izvajanju skupnih dejavnosti navedenega društva. Društvo čolnarjev Dokležovje ima v svoji zgodovini vrsto turističnih dejavnosti, s slovenskimi in hrvaškimi partnerji, – največ z Ekološkim društvom Murščak. Nekateri izmed najpomembnejših izvedenih dogodkov povezani s predmetom tega projekta so:

  • strokovna organizacija čolnarjenja – spustov z dodatno ponudbo (kulinarična predstavitev kraja),
  • dogodki v zvezi z zaščito reke Mure in zelenega pasu reke Mure,
  • organizacija tradicionalnih spustov s čolni in promocija omenjene dejavnosti (Velikonočni spust, Dimekov memorial, Po mlinarski poti, Kostanjev spust).

Vse omenjene dejavnosti društvo organizira le z lastno opremo in lahko sprejmejo do 100 ljudi. Zelo pomembno je izpostaviti dejstvo, da ima Društvo čolnarjev izkušnje z izvajanjem projektov s posebnim poudarkom na ohranjanju etničnega in okoljskega vidika reke Mure, zato so sodelovali tudi pri projektu »EKO MUZEJ MURA«, na podlagi katerega so nastali. Imajo dve repliki tradicionalnih lesenih murskih ladij, ki so nekoč plule po reki Muri. V nadaljevanju omenjeno, je pomen tega društva v predlogu projekta izjemnega pomena predvsem zaradi njihove izkušnje in dolgoletne tradicije, ki jo negujejo že od leta 2005. Tretji projektni partner je Ekološko društvo Murščak, ki izstopa predvsem po zavzetosti za valorizacijo, ohranjanje in izboljšanje varstva okolja, eden glavnih ciljev društva pa je promocija prostovoljstva in aktivno vključevanje mladih v naravo. Društvo ima tudi dolgo zgodovino sodelovanja in organiziranje aktivnosti za lokalno skupnost, med katerimi izstopajo izobraževalna druženja in spusti po rekah. Člani društva so dobro seznanjeni s projektnimi prijavami in spremljajočo upravo, saj se redno prijavljajo na razpise lokalne in regionalne uprave, preko katerih nato financirajo nabavo nove, varnejše in boljše opreme za organizacijo spustov. Vloga tretjega partnerja v projektu bo zagotovo  povezana predvsem s koordinacijo izobraževalnih dejavnosti ter okoljevarstvenih dejavnosti, kar je tudi primarna vloga.

CILJI:

Krepitev medsebojnega zaupanja, zlasti s spodbujanjem ukrepov v zvezi s projekti povezovanja med ljudmi (people-to-people) 

Z izvajanjem aktivnosti se bo gradilo medsebojno zaupanje in medsebojno razumevanje prebivalcev v čezmejnem območju. Glavni cilj projekta je ozaveščati lokalno prebivalstvo obmejnega območja na obeh straneh reke Mure o skupni odgovornosti do svojega, našega  okolja ter ohranjanje biodiverzitete reke Mure.

Z izvajanjem aktivnosti v okviru tega delovnega paketa se bo gradilo medsebojno zaupanje in razumevanje, predvsem med lokalnimi prebivalci obmejnega območja, z organizacijo skupnih aktivnosti in vodilnimi načeli vključevanja, aktivnega sodelovanja (skupne čistilne akcije v naravi) in odgovornost do podnebja in okolja (ozaveščevalne delavnice) ter rekreacija v naravi (spust po reki Muri) za krepitev obstoječih partnerskih odnosov ustreznih ciljnih skupin.

Graditev medsebojnega zaupanja, kohezije, solidarnosti in prijateljskih odnosov med prebivalci obmejnega območja, ki so tudi najpomembnejše ciljne skupine v okviru predloga projekta, bo dosežena z aktivnim sodelovanjem v zasnovanih aktivnostih panoramskega spusta po Muri. Reka, v okviru katere bodo skozi podaktivnosti izobraževalnih predavanj in delavnic ozaveščali o pomenu ohranjanja okolja in naravnih ekosistemov, skozi manjše čistilne akcije pa bodo udeleženci lahko prispevali k ohranjanju ogroženih rečnih habitatov v povezavi s favno in floro. Najpomembnejši komunikacijski kanali bodo uradne spletne strani in različna socialna omrežja (npr. Facebook) vključenih projektnih partnerjev.

REZULTATI PROJEKTA:

Projekt MuraTour prispeva k doseganju rezultatov RCR84 Organizacije, ki sodelujejo čezmejno, bodo po zaključku projekta, skozi izvedbo planiranih projektnih aktivnosti, vzpostavile in potencialno razširile čezmejno sodelovanje. Organizaciji bosta podpisali “Izjavo o prihodnjem sodelovanju” v katerem je navedeno, da se bo sodelovanje nadaljevalo tudi po zaključku  izvedbe projekta. Tako bo zagotovljena trajnost izvajanja dejavnosti partnerskih organizacij z namenom krepitve zavesti o odgovornost do podnebja in okolja, ter krepitev zaupanja med prebivalci čezmejnega območja.